Mindfulness nasıl uygulanır?

Mindfulness nasıl uygulanır?

Meditasyon Duruşu Hakkında

                                                                             “Asıl mücize hayatta olmaktır.”

                                                                                    Thich Nhat Hanh

 

Meditasyon uygulamalarında fiziksel duruş uygulamanın başlangıcını teşkil eder. Vücudumuzun duruşu , aldığı biçim, pozisyon, bizim ruh halimiz üzerinde doğrudan ve güçlü bir etki yapar. Beden ve zihin birdir, birbiriyle ilişkilidir. Fiziksel duruş ve zihinsel tutum birbirlerini destekler. Dik, doğru bir duruş zihnimizin sakin ve hazır bir varoluşa gelmesine yardımcı olur.

En uygun meditasyon duruşu, içinde kendinizi hem rahat, hem konforlu hem açık ve uyanık, oturmuş hissettiğiniz bir duruştur. Uygun bir pozisyon, aklımızın bir karış havada kalmamasına, fizyolojik bir ağrıya ya da nefesimize odaklanmamaza yardımcı olur. Vücudun kararlı, dengeli, rahat ve uyanık duruşu, konsantrasyonumuzu engelleyen şeyleri bir yana bırakabilmemezi sağlar.

Meditasyon yaparken vücudumuzu sıkan, sıkıştıran giysiler yerine bol giysiler giyinmekte fayda vardır. Yalınayak olmak yararlıdır.

Meditasyon en uygun koşullarını oluşturmaya izin veren birkaç pozisyon vardır.

Oturma pozisyonu:

Omuzlar ve başımız dik  bir şekilde, çene hafif içeri çekik bir sandalyeye veya minder gibi geleneksel yumuşak bir yüzeye üzerine oturabiliriz . En çok dikkat edilmesi gereken husus sırtınızın katı değil ama doğru ve dik durması, boynunuzun omurilikle aynı hızada olmasıdır. Başlangıçta bir sandalyeye oturmak meditasyon pratiği için uygun bir yoldur. Bu oturuş tarzı onurla ve gururla bir oturuşa benzetilebilir. Bu asil, soylu ve dik duruşu benimseyin. Ayaklarınızın yere bassın. Kendinizi başınızdan iple yukarı çekiliyormuş gibi hissediyorsanız, duruşunuz uygundur.

Aldığınız pozisyon bir ağrıya yol açıyorsa duruşunuzu değiştirmekte tereddüt etmeyin. Kendinize karşı nazik olun. Ellerinizi dizlerinizdee yada göbek deliğiniz üzerine dinlendirebilirsiniz. Gözleriniz açabilir ya da göz kapaklarınızı kapatarak dinlendirebilirsiniz.

En önemli olan şey şu an ve burda yaptığınızdır.

  
2287 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın